Connect with us
https://otek.today/images/Otek-Job-Posts-Join.png

KÜLTÜR SANAT

Araştırmanın sonuncusu Türkiye: Evlerimizde ortalama 27 kitap var

Yapılan bir araştırma Türkiye’deki gençlerin evinde pek kitap olmadığını ortaya koydu.

Published

on

Guardian’da yer alan habere göre Avusturalya Ulusal Üniversitesi ve ABD’deki Nevada Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dünyadaki en büyük ‘kitap kurtları’nı araştırdı.

Araştırmaya göre gençlik çağındaki çocuklar bu dönemde daha çok kitaba sahip olduğu vakit eğitim hayatlarında daha başarılı oluyorlar. Bu kişiler okuryazarlık konusunda da daha yüksek kapasiteye sahip oluyorlar.

Rekor Estonya ve kuzey ülkelerinde

Social Science Research dergisinde yayımlanan araştırmada 16 yaşındaki gençlerin yaşadıkları evlerdeki kitap sayılarına odaklanıldı. 31 ülkede 25 ila 65 yaş arasındaki yetişkinlere, 16 yaşındayken evlerinde kaç tane kitap olduğu soruldu.

Buna göre dünyada evinde ortalama en çok bulunanlar Estonyalılar. Bir Estonyalının evinde ortalama 218 kitap bulunuyor. Her üç evden birindeki kitap sayısı ise 350’den fazla. Estonya’yı ortalama 212 kitapla Norveç, 210 kitapla İsveç, 204 kitapla da Çek Cumhuriyeti takip ediyor. Bu rakamlar Britanya’da 143, ABD’de ise 114.

Türkiye’de 500 kitaplı ev yok

Araştırma kapsamına alınan ülkeler arasında Türkiye ortalama 27 kitapla son sırada yer alıyor. Türkiye’deki evlerin yüzde 60’ında beş kitap, yüzde 21’inde 20 kitap, yüzde 13’ünde 65 kitap, yüzde 4’ünde 150 kitap, yüzde 1’inde de 350 kitap bulunuyor. Araştırmada 500 ve üzeri kitabın bulunduğu ev sayısı ise sıfır olarak bulundu.

Türkiye’de yıl içindeki kitap okuma ortalaması da dünya ortalamasının epey altında.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.