Connect with us
https://otek.today/images/Otek-Job-Posts-Join.png

Genel

KARATAY, ‘LİYAKATSIZ BUNLAR’

Gelecek Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Veysel Karatay bir basın toplantısı düzenleyerek Esenyurt’ta tespit ettikleri problemleri kamuoyu ile paylaştı. Bir gazetecinin Esenyurt Belediyesi’nde yaşanan skandalları dile getirdiği sorusuna cevap veren Karatay, liyakatsızlar göreve gelirse olacağı budur’ diyerek belediyede etkili görevlerde bulunanların liyakat esasına göre atanmadığının altını çizdi.

Published

on

Bir basın toplantısı düzenleyerek tespit ettikleri sıkıntıları kamuoyu ile paylaşan Gelecek Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Veysel Karatay, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Özellikle Esenyurt Belediyesi’nde son dönemde yaşanan skandallarla alakalı bir gazetecinin sorduğu soruyu yanıtlayan Karatay, ‘Bir yönetim mekanizmasında ehliyet ve liyakat yoksa orada kaos yaşanır. Bu yaşanan kaosların bir çoğu bundan kaynaklanmıştır. İnanın Gelecek Partisi İlçe Başkanlığına bu anlattığın konularla alakalı her hangi bir şikayet almadım. Eğer haksızlık ve hukuksuzluk varsa biz her zaman buradayız ve bunları dile getirmeye devam edeceğiz’ dedi.

Gelecek Partisi Esenyurt İlçe Teşkilatının ilk etapta tespit ettiğimiz sıkıntılar diyerek kamuoyu ile paylaştığı sıkıntılar ise şöyle sıralandı:

1 –  Esenyurt Belediyesi Hizmet Binası Meselesi

Yerel yönetimlerin en önemli amacı: vatandaşlara kaliteli, hızlı ve güvenilir bir hizmet sunmaktır.

Bilindiği üzere belediyemizin mevcut hizmet binası çok katlı olduğu için vatandaşlarımız birimlere ulaşırken zorluk çekmektedir. Bina girişinden asansörlere ve otoparkına kadar rahat bir şekilde ulaşılabilir bir hizmet binası değildir.

1 milyon nüfuslu ilçemizde yaşayan yaşlı, hasta ve engelli vatandaşlarımız, daha hızlı daha rahat ulaşabilir bir hizmet binası talep etmektedir.

Yoğun birimlerin daha rahat ulaşılabilecek yeni bir hizmet binasına alınması da geçici bir çözüm olacaktır.

Eski belediye hizmet binasının bu anlamda kullanılması düşünülmelidir.

2-  İşletmelere Verilen İsimler Meselesi

Günümüzde işletmelere isim verilirken genellikle toplum tarafından kabul görmüş bilim insanlarına, üstün hizmetleri olmuş siyasetçilere, bürokratlara, şehit ve gazilerimize öncelik verilmektedir.

Fakat ilçemizde durum biraz farklıdır. Mevcut isimlerin çoğu henüz hayatta olup meclis kararı ile toplumun oluru alınmadan verilmiştir. Bu durum Esenyurtluları rahatsız etmiştir. Bu isimlerin mahalle bazında tespit edilerek yine mahalle halkının referandumuna sunulmak kaydı ile değiştirilmesi ESENYURT halkının talebidir.

3- İşletmelerin Tahsisi Meselesi

Hepimizin bildiği üzere, belediye bünyesinde bulunan tüm işletmeler, o belediye sınırları içinde yaşayan halkın işletmeleridir.

Doğal olarak bu işletmelerin nasıl, kimler tarafından, hangi şartlarda işletildiğini; kar mı yoksa zarar mı ettiğinin bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bizler bu işletmelerin açıldığı ve hizmet verdiği günden bu zamana kadar, tüm belgeleri ile birlikte, ESENYURT halkının bilgisine sunulmasını, şeffaf yönetim ilkesi uyarınca talep ediyoruz.

4- Ulaşım Ve Trafik Meselesi

Ulaşım ve trafik, ülkemizin ve İstanbul’un, aynı zamanda ESENYURT ilçemizin kanayan yarasıdır.

Bu çerçevede baktığımızda yapılması gereken ilk iş: öncelikle bölgesel bazda çözüm üretmektir. Genel anlamda makro ölçekte toplu taşıma, raylı sistem, metro vb. çözümler merkezi hükümeti veya İBB’yi ilgilendiren konulardır.

Ancak mikro ölçekten baktığımız zaman da günlük trafik ve ulaşım hareketinin daha sağlıklı yürütülmesi için yapılması gereken şeyler mevcuttur.

Örneğin; acil bir şekilde iyi eğitilmiş trafik zabıtaların görev aldığı trafik birim müdürlüğünün kurulması… ESENYURT ilçesinin tüm sokak, mahalle ve caddelerinde ki eksik trafik levhalarının güncellenmesi. Yolların yeniden trafik akışına uygun şekilde düzenlenmesi. Sabah ve akşam trafiğinin yoğun olduğu saatlerde, yoğunluğa göre kavşaklarda trafiği kontrol edip yönetmesi. Yeni kavşak ihtiyacı var ise gündeme getirmesi ve otopark ihtiyacının giderilmesi gibi konuların çözümü için çok önemli bir çalışma yapılabileceğini düşünüyor ve talep ediyoruz.

Aynı zamanda ESENYURT’ta hizmet veren servis, taksi ve dolmuş sürücülerinin belli zaman aralıkları ile eğitimden geçmesi ilçemizin imajı için çok büyük bir önem arz etmektedir.

5- İhalelerin Şeffaflığı Meselesi

ESENYURT halkının ödediği vergilerden, yıllık olarak yapılan bütçedeki hizmet için yapılan harcamaların nereye, hangi şartlarda ve kime verildiği; karşılığında hangi hizmetlerin alındığını bilme hakkı vardır.

Dolayısı ile yapılan tüm ihalelerin doğrudan, teminlerin şeffaf bir şekilde açıklanmasını talep ediyoruz.

6- Menkul ve Gayri Menkuller Meselesi

Halkın malı olan, belediye bünyesinde bulunan menkul, gayri menkul, taşınır taşınmaz mal ve demirbaşların kalem kalem açıklanmasını talep ediyoruz.

Dürüst yönetimin temelinde şeffaf yönetim yatmaktadır. “Mazlumların hakkını koruyacağım” diyerek seçilen yönetimin bu çalışmayı yapacağını ve sözünü yerine getireceğini düşünüyoruz.

7- Eğitim Kurumları Meselesi

Nüfusu hızla artan İstanbul’un en büyük ilçesi haline gelen ilçemizin en büyük sorunlarından biri de eğitimdir.

0-4 yaş grubu çocuk sayısının 100 bine yaklaştığı, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve lise eğitimi alan çocuklarımızın sayısının 165 bine ulaştığı; sınıf mevcutlarının 68-70 civarına çıktığı ilçemizde acilen bu soruna el atılmalıdır. Okul ihtiyacının giderilmesi için merkezi hükümet başta olmak üzere, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve ESENYURT Belediyesinin bir araya gelip çözüm üretmeleri, çocuklarımız ve geleceğimiz için büyük önem arz etmektedir.

Son aylarda yaşanan “Corona Virüs” salgını nedeni ile hem ekonomik, hem psikolojik olarak özel okullara talep azalacak; devlet okullarına ise talep artacaktır. Bu gerçeği de göz önünde bulundurursak, okullaşma ihtiyacı daha fazla artacaktır.

Her mahalleye mutlaka okul öncesi ve ilköğretim okulu yapmak zorundayız. Farklı mahallelere gitmek zorunda kalan veliler hem ekonomik olarak hem de psikolojik olarak çok zorluk çekmektedirler.

8- Mahalle Muhtarlıkları Meselesi

Yapılacak hizmetler konusunda kendi mahallesinin sorunlarını en iyi bilen mahalle muhtarları ile koordineli çalışılması çok verimli olacaktır.

Yapılacak projeler başta olmak üzere tüm sosyal yardımlar konusu dahil, mahalle muhtarları ile birlikte organize edilmesi halkın lehine olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.