Connect with us
https://otek.today/images/Otek-Job-Posts-Join.png

EKONOMİ

Katar ile Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalanacak

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı’nın yarın Türkiye’ye gelmesiyle çok önemli konularda anlaşmaya imza atılacak.

Published

on

Türkiye ve Katar arasında Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın yarın paraf edileceği; mal ve hizmet ticaretinde kapsamlı serbestleşmeyi amaçlayan anlaşma kapsamında Türkiye’nin cari açığının daraltılması ve Katar sermayesinin çekilmesinin de hedeflendiği belirtildi.

YARIN KATAR EKONOMİ VE TİCARET BAKANI TÜRKİYE’DE OLACAK

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile onun davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret edecek olan Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Cassim el-Sani yarın Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşmasını paraflamak üzere bir araya gelecek.

DOĞALGAZ GİBİ GİRDİLERİN MALİYETİ DÜŞÜRÜLECEK

Mal ve hizmet ticaretinde kapsamlı bir serbestleşmeyi amaçlayan anlaşma ile başta petrol türevleri doğalgaz gibi girdilerin ucuza temini ile üretimde maliyetlerin düşürülmesi hedefleniyor.

TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIĞININ DARALTILMASI HEDEFLENİYOR

Açıklamaya göre, telekomünikasyon ve mali hizmetleri de kapsayan anlaşma, Türkiye’nin cari açığının daraltılması, ülkeye Katar sermayesinin çekilmesi konusunda ciddi bir atılım sağlayacak.

Açıklamada yer alan bilgiye göre; Türkiye’nin Katar’a ihracatı bu yılın ilk yedi ayında 611 milyon dolar, bu ülkeden ithalatı ise yüzde 195 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk müteahhitleri Katar’da bugüne kadar 14.8 milyar dolar değerinde 137 proje üstlendi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.