Connect with us
https://otek.today/images/Otek-Job-Posts-Join.png

Genel

GAZANFER KARAKAŞ: MAZERET ÜRETMEYİN İŞ ÜRETİN

Esenyurt Belediyesi Mayıs ayı 2. Oturumuna bütçe tartışmaları damgasını vurdu. AK Parti ve CHP grupları birbirini suçlayarak büyük tartışmaların fitilini ateşledi.

Published

on

Esenyurt Belediyesi Mayıs ayı 2. Oturumu sert tartışmaların yaşandığı bir meclis toplantısı oldu. Özellikle Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ve AK Parti grup sözcüsü Gazanfer Karakaş arasında ki sert tartışmalar gündeme damgasını vurdu. Kesin bütçe hesaplarının konuşulduğu gündem maddesinde sert tartışmalar yaşandı. Tartışmaların fitilini ateşleyen durumlardan biri de meclisi izlemeye gelen CHP’li vatandaşların sürekli AK Partili meclis üyelerine laf atmasıydı. Başkan Yardımcısı Cemal Güneysu’nun kesin hesap raporlarını okumasının ardından söz alan Ak Parti grubu sözcüsü Gazanfer Karakaş ve Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt arasında yaşananlar şu şekildeydi.

KARAKAŞ, YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYORSUNUZ

Gazanfer Karakaş: ‘Elinde ki rakamları eksik ya da yanlış okuyor. Neyse onu söyleyelim. Birkaç haftadır yanlış algı yönetiyorsunuz. Esenyurt borç batağında. Bir program da 1 milyonluk gider var. Nereye harcandığı belli değil. Her gelen derneğe, hayırlı olsuna gelene borç batağını devraldık enkaz edebiyatı yapmayalım. Sizin makamınız mazeret üretme makamı değildir. Sizin makamınız iş üretme makamıdır. Mazeret nedir biliyor musunuz? ‘Mazeret iş üretmek istemeyen insanların kendi kendilerine söyledikleri yalanlardır. Esenyurt Belediyesi İstanbul da 39 ilçe belediyesi arasında ki bütçesi en sağlam belediyedir. İfade edilen borç çevrilebilir borçtur. Rica ediyorum Esenyurt halkına çıkın sorun, kafanızı nereye çevirirseniz Esenyurt Belediyesinin bir hizmetini görürsünüz. 2004 yılından 2019 yılına kadar 560 tane yapı yapmışız. Kreş, sağlık ocağı, muhtarlıklar, camiler, kültür merkezleri, hastaneler, okullar kamu binaları var. El insaf,’ hiçbir şey yapılmamış nereye gittiği belli değil’ ifadeleri kullanarak bundan önce hizmet eden insanları zan altında bırakmayın. Bakın bizde 2004’de burayı devraldık. Kimseyi zan altında bırakmadık. Size de bunu öneriyorum. Bir gün sizde bırakacaksınız. Öyle tohumlar ekin ki sizden sonra gelenlerde aynı algıyı, aynı saptamaları yapmasınlar. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Sizden ricam budur. İstanbul’un en parlak ve en zengin bütçesine sahip bir belediye olduğunun hakkını verin. Gece gündüzünü katmış insanlar burada çalıştılar. O süreçte yanlışlar mı vardı. Buyurun siz icra makamındasınız. Siz Esenyurt’un belediye başkanı oldunuz bunun farkına varın. Sizi belediye başkanı olarak görüyoruz.‘ dedi.

BOZKURT, ‘ESENYURT KÖTÜ YÖNETİLDİĞİ İÇİN BAŞKAN OLDUK’

Kemal Deniz Bozkurt: ‘Şunu yapmayalım. Tam tersi iyimser tablo çizdik. Benim söylediğim rakamlar sizin birlikte çalıştığınız müdürlerin, başkan yardımcılarının verdiği rakamlar. Doğru bunları söylüyorum. Bu konu benim söylediğim şey benimle alakalı. Belediyenin 830 kesinleşmiş, 130 milyon konuşulan borcu olduğunu söylüyorum. Muhakemesi devam ediyor. 40-50 milyonlukta henüz hak edişi yapılmayan hizmet alımları var. Benim söylediğimi çarpıtmayın. Biz bazı şeyleri kendi çıkarımız için kullanmak için belediye başkanı adayı olmadık. Esenyurt’un battığını, kötü yönetildiğini gördüğümüz için müdahale etme hakkımızı kullandık ve halk da kararını verdi zaten. Bundan sonra süreç içerisinde bu işin nasıl yapılacağını şeffaf bir şekilde anlatacağız. Her sokakta sorun var. Her yer delik deşik. Temizlik işlerinde sorun var.

KAMUNUN MALLARI PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Bir kötü niyetli olan ihaleyi anlatayım. Belediye’nin içerisinde bulunduğu binanın yüzde 27’si belediyenin, yüzde 73 müteahhittin olduğu şekilde ihale edildi ve peşkeş çekildi. Star Towers aynı şekilde. Kamunun kaynakları müteahhitlere peşkeş çekildi’ açıklamalarında bulundu.

KARAKAŞ, ‘22 MİLYONA ALDIĞIMIZ YER 400 MİLYON OLDU’

Esenyurt Belediyesi’nin yeri ile alakalı Yanlış bilgilendiriliyorsunuz. O dönem sözleşmeler yüzde 30 ila 35 ile yapılıyordu. O tarihe gidin bakın. Şu anda 57 bin metrekare inşaat alanımız var. Birde dedikodu var. Buraya kira ödüyormuşsunuz. Açıklayın kira mı ödüyoruz buraya. İftira. Kaymakamlık, emniyet ve belediye binası. Metrekaresi 7 liradan 400 milyon değeri var. Kaymakamlık ve Emniyetin olduğu yer hazineden rayiç bedeli 200 milyon. Şuan devretseniz 200 milyon artıdasınız. Bu belediyenin bulunduğu yeri 22 milyonla iller bankasından satın aldık. 22 milyon bedel ödenerek alınan yerin şu an değeri 400 milyon. Kim ne zarar vermiş. Hangi kamunun malına zarar vermişiz. Lütfen rakamlar noktasında gerçekçi olalım. İnsanlara yanlış bilgi vermeyelim. Getirin projelerinizi sonuna kadar destekleyelim. Ama geriye dönüp tokat atmak, dövmek, intikam almak için geliyorsanız kusura bakmayın. 27 AK Partili ve MHP’li meclis üyesi ile buna müsaade etmeyeceğiz’ dedi.

Meclisi izlemeye gelen vatandaşlarında sürekli AK Partili meclis üyelerine müdahale ettiği gözlemlendi.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.